Ukrainian English

Особливості інспектування відповідності систем протипожежного захисту

Як відбувається інспектування відповідності систем протипожежного захисту із залученням сторонньої перевірки

 

системи протипожежного захистуВ Україні є чинними будівельні норми ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту, які регулюють вимоги щодо побудови, проектування, монтування, приймання в експлуатацію, підтримання експлуатаційної придатності таких систем тощо.

До систем протипожежного захисту відносять системи:

 • - пожежної сигналізації;
 • - пожежогасіння;
 • - оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей;
 • - захисту від диму;
 • - централізованого пожежного спостерігання;
 • - диспетчеризації протипожежного захисту.

 

Порядок оснащення такими системами встановлюється ДБН В.2.5-56:2014 та будівельними нормами на об’єкти відповідного типу. Вони захищають будівлі та їх частини, споруди, будинки та устаткування.

Сучасне будівництво досить складне, адже будинки мають велику площу та багато устаткування, тому і потребують сучасного підходу до встановлення та до самого протипожежного устаткування. Саме через це, керуються нормативними документами, які встановлюють кваліфікаційні вимоги до організацій, що займаються проектуванням, монтуванням і підтриманням експлуатаційної придатності системи протипожежного захисту.

Важливу роль також відіграє перевірка відповідності систем щодо встановлених вимог перед початком їх експлуатації. Зазвичай виробники протипожежного обладнання воліють переконатися в якості і працездатності готової продукції. Недобросовісні виробники часто це роблять лише для того, аби у разі неналежної якості продукції звинуватити лабораторію, яка проводила сертифікацію цієї продукції, адже дотримуються такої практики: розробник має право помилитися, перевіряльник – ні.

Те саме стосується і систем протипожежного захисту, справа лише у відмінності підходів до процесів контролювання. Встановлені норми ДБН В.2.5-56:2014 (п. п. 7.3, 8.3, 9.8, 10.8, 12.4, додаток И) передбачають можливість перевіряння відповідності систем протипожежного захисту так званою «третьою стороною», що вперше набуло сили після прийняття в Україні європейських норм ДСТУ-Н CEN/TS 54-14:2009 Системи пожежної сигналізації та оповіщування. Частина 14. Настанови щодо побудови, проектування, монтування, введення в експлуатацію, експлуатування і технічного обслуговування (CEN/TS 54-14:2004, IDT).

Разом із тим, відповідно до п. И.1.2 ДБН В.2.5-56:2014, перевіряння відповідності системи не є обов’язковою вимогою. Хоч нібито йдеться про “добровільність” третьої сторони, у повній відповідності до будівельних норм це повинен бути “інспекційний орган згідно з ДСТУ ISO/IEC 17020”. Тобто перевіряючи сторона повинна бути кваліфікованим фахівцем, а не сторонньою до цього людиною. У чому тоді полягає залучення “третьої сторони”? Хоча б з тих самих міркувань, що й у випадку добровільного підтвердження відповідності (сертифікації) продукції.

 

Про страхування від пожежі

Дедалі популярнішим в Україні стає страхування. Страхування від пожежі – теж нормальна європейська практика. І європейська страхова компанія не застрахує ваш об’єкт від пожежі, доки Ви не отримає акт обстеження стану протипожежного захисту від спеціалізованої компанії або фахівця (який зазвичай є сторонньою юридичною/фізичною особою). Це і є та сама “третя сторона”!

Після перевірки відповідності систем протипожежного захисту встановленим вимогам, страхова компанія приймає рішення щодо страхування об’єкта, його страхування після усунення виявлених недоліків або відмови від страхування (без якого дозвіл на його введення в експлуатацію надано не буде).

Часто представників страхових компаній або “третю сторону” залучають до процесу вже на стадії проектування об’єкта, у тому числі систем протипожежного захисту. Чим сучаснішими і досконалішими є системи протипожежного захисту та чим менше виявлено навіть дрібних недоліків, тим охочіше працюють з власником об’єкта страхові компанії.

 

Висновки щодо перевірки систем протипожежного захисту

При найманні для вищезгаданих перевірок третю особу, яка має право здійснювати таку діяльність та володіє відповідними документами та підтвердження відповідності вимогам (ДСТУ EN ISO/IEC 17020:2014), можна бути впевненими у якості проведення робіт. Сучасні справні системи протипожежного захисту виконають свої задачі та захистять від пожеж та зменшать збитки.

 

Прочитано: 1715 разів
Published in: Новини
Оцініть матеріал!:
(0 голосів)
Останнє редагування: П'ятниця, 26 травня 2017 18:19
seo

Детальніше в цій категорії:

« Прийнятий закон, який спрощує дозвільну систему для будівництва Новини в законодавстві »

1 коментар

 • * Олександр Іванович Автор * Олександр Іванович Субота, 24 лютого 2018 10:42

  Цікава інформація на вашому сайті. Буду її популяризувати як сучасний підхід щодо забезпечення протипожежного захисту підприємст, установ та організацій.

Прокоментувати:

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

ТзОВ "Галицький центр пожежного аудиту"

Ukrainian English

Контакти

 • пр. Червоної Калини, 35, офіс 217,
  м. Львів, Україна, 79070
 • Тел.:+ 38(093)-3-222-443
 • firecenter101@gmail.com
 • https://fireaudit.lviv.ua

Ми на карті