Ukrainian English

Все, що потрібно знати власнику ТРЦ про розрахунок часу евакуації

5 ключових факторів розрахунку часу евакуації

1. Фактори, що впливають на розрахунок часу евакуації

Виникнення неконтрольованих спалахів на об'єктах масового скупчення людей, подібних таким, як торгово-розважальні центри, кінотеатри, криті спортивні споруди, виробничі приміщення, несуть в собі небезпеку появи людських жертв. До об'єктів такого роду пред'являються особливі вимоги, продиктовані протипожежною безпекою. Головна вимога відноситься до можливості провести евакуацію людей за досить короткий час у разі потреби.

2. Необхідні заходи

Час, який може знадобитися на евакуацію, має враховуватися вже на етапі проектування будівлі або споруди. Забезпечується воно наявністю необхідної кількості евакуаційних маршрутів і виходів, що володіють достатньою пропускною здатністю.

Перелік вимог до планування і облаштування будівель міститься в ДСТУ 12.1.004 - 91, який регламентує норми пожежної безпеки.

Розвиток пожежі в часі завжди супроводжується поширенням в просторі небезпечних факторів, до яких відносяться:

• висока температура навколишнього середовища, викликана великою кількістю теплової енергії, що виділяється при горінні і тлінні;

• небезпечна ступінь задимлення з вмістом токсичних газів;

• брак кисню, який активно поглинається полум'ям.

Основним і найбільш ефективним заходом захисту людей від впливу перерахованих факторів при пожежі, є своєчасна та безпечна евакуація.

 3. Як розраховується час евакуації

Вирішення цього завдання починається з аналізу проектних рішень у відповідній частині. Проводиться оцінка геометричного обсягу приміщень об'єкта, а також обсягу, займаного меблями і встановленим обладнанням. На підставі цих оцінок визначається вільний обсяг приміщень.

Для оцінки пожежної безпеки будівлі щодо проведення своєчасної евакуації, проводиться розрахунок часу поширення пожежі та загрози для людини.

Для виконання такого розрахунку беруться до уваги особливості внутрішнього планування будівлі, матеріали, з яких вона побудована, а також матеріали, використані для внутрішнього оздоблення. Приблизний час допомагає оцінити спеціальний калькулятор.

Розрахунок здійснюється на основі моделювання появи загоряння і його розвитку в часі. Моделювання здійснюється на підставі аналізу різних схем виникнення загоряння.

Розглядаються найбільш несприятливі сценарії розвитку подій. Для визначення такого сценарію може знадобитися аналіз декількох можливих схем. При моделюванні процесу розвитку загоряння в часі, приймається спрощення, що припускає роздільний вплив кожного з факторів пожежі на людину.

Це обумовлено тим, що розрахунок комплексного впливу всіх факторів, з урахуванням їх взаємного впливу один на одного, виконати практично неможливо.

Всі можливі похибки розрахунків компенсуються застосуванням коефіцієнта безпеки при визначенні достатності необхідного часу евакуації. В результаті даного розрахунку отримують час так званої критичної тривалості пожежі.

Ця розрахункова величина визначається як час, протягом якого, починаючи з моменту загоряння, хоча б один з пожежних факторів досягає критичного значення. Час критичного розвитку пожежі визначається для кожної з розрахункових схем його виникнення. За основу приймається найменше з отриманих значень.

4. Нормативи

Час евакуації визначається як час, протягом якого здійснюється евакуація людей з об'єкту виникнення загоряння, не піддаючи їх впливу чинників, що роблять негативний вплив на здоров'я.

Розрахунок часу, необхідного для евакуації людей, проводиться з урахуванням пожежного плану евакуації, наявність якого обов'язкова на кожному об'єкті, контингенту евакуйованих (дорослі, діти, люди похилого віку), пори року (наявність людей в зимовому одязі).

Проводиться розрахунок середньої швидкості руху людей, визначається пропускна здатність коридорів, сходів, дверних прорізів, тамбурів, які долаються під час руху евакуаційного людського потоку.

На підставі цих даних з використанням спеціальних формул, що містяться в нормативних документах, визначаються норми часу, необхідного для безпечного виведення людей з місця загоряння.

5. Оцінка можливості своєчасного виведення людей

Можливість здійснення своєчасного виведення людей із зони загоряння, визначається порівнянням часу поширення пожежі з розрахунковим значенням часу евакуації.

Приймається, що час поширення пожежі, помножений на коефіцієнт безпеки, не повинен перевищувати час, необхідний для безпечного виведення людей.

Значення коефіцієнта безпеки, в залежності від особливостей об'єкта, приймається в межах 0,8 - 1. Об'єкти, для яких результати описаних вище розрахунків виявляються незадовільними, не повинні експлуатуватися.

Для них повинні бути розроблені заходи щодо усунення виявлених порушень, що включають перепланування приміщень, створення додаткових аварійних виходів, заміну матеріалів, що підтримують горіння. Всі необхідні формули і приклад розрахунків містяться в ДСТУ 12.1.004 - 91 «Пожежна безпека».

Прочитано: 1035 разів
Published in: Новини
Оцініть матеріал!:
(0 голосів)
Останнє редагування: Четвер, 14 червня 2018 11:42
seo

Детальніше в цій категорії:

« Експерти розкрили головну причину трагедії в Кемерово – це може повторитись будь-коли Визначення часу та шляхів евакуації людей для об'єктів, що будуються »

Прокоментувати:

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

ТзОВ "Галицький центр пожежного аудиту"

Ukrainian English

Контакти

  • пр. Червоної Калини, 35, офіс 217,
    м. Львів, Україна, 79070
  • Тел.:+ 38(093)-3-222-443
  • firecenter101@gmail.com
  • https://fireaudit.lviv.ua

Ми на карті